4 (hlavní) důvody, proč maj’ koule koule?

Kettlebelly jsou bezva. Od někoho, kdo provozuje tělocvičny s názvem Železná koule, byste asi nečekali jinej názor, uznávám. Ale mám ve zvyku podkládat to, co říkám a píšu, nějakejma argumentama.
4 (hlavní) důvody, proč maj’ koule koule?

Nezůstanu teda jen u toho, ŽE jsou železný koule bezva, ale taky vám vysvětlím PROČ.

BALISTICKÝ CVIKY

Pokud existuje jedna věc, která by kompletně ospravedlňovala existenci kettlebellů, byly by to balistický cviky. Fakt, takhle zásadně dobrý jsou - a pokud je neděláte, přicházíte o fůru důležitejch benefitů.

Balistický proto, že dáte závaží výbušným pohybem energii a ono pak letí po nějaký trajektorii. Někam do dálky, pokud se budeme bavit o vrhu koulí, nad hlavu, pokud se budeme bavit o vzpírání s činkou nebo třeba před váš hrudník, pokud se budeme bavit o swingu s kettlebellem.

Jenomže ty swingy (a jejich složitější derivace jako přemístění, výtahy a trhy) mají oproti skoro všemu ostatnímu tu obrovskou výhodu, že jsou cyklický. To znamená, že z tý horní pozice ty koule zas padaj dolů a nabíjej vás na další opakování, což má velkej přenos (mezi kettlebell lidma se tomu říká “What the hell effect”) do ostatních disciplín jako je běh, sprint, kolo, veslo a spousty dalších.

Po cestě dolů můžete navíc kettlebell trhnutím zrychlit a protože síla je hmotnost krát akcelerace, přetěžujete pohybovej aparát, aniž byste museli sahat po těžším závaží. A to je dost cool, protože to buduje sílu, výbušnost, rychlost a silovou vytrvalost nohou, zadku a svalů na zádech.

Ne nadarmo už roky říkám, že kdybych měl dělat jeden jedinej cvik, tak by to byl swing s kettlebellem. Je to proto, že dostanete hodně muziky za relativně malej peníz.

Fyzičku jak prase, vytrvalost, silnější úchop, flexibilnější hamstringy (taky tak nesnášíte strečink?), mobilnější kyčle a silnější zadek - a navíc během toho procesu zhubnete tuk.

Mám vlastně ještě pokračovat dál?

SÍLA STISKU

Jsou dva ukazatele, podle kterých se ve středním věku predikuje riziko demence:

  • Rychlost chůze
  • Síla stisku

Nejsem si úplně stoprocentně jistej, jestli to funguje i naopak, tj. Že když budete posilovat stisk, snížíte šanci, že budete dementní, ale za pokus nic nedáte, ne?

Navíc silnej stisk se fakt hodí. Budou se vám snáz otvírat zavařovačky, vydržíte dýl viset na klacku od rogala, až vás zapomenout připoutat provazem (mrkněte na youtube na video Swiss Mishap, je to celkem žrádlo) a taky čím silnejší stisk, tím silnější břicho. A čím silnější břicho, tím silnější tělo. No a čím silnější tělo, tím silnější hlava.

Kettlebell má větší průměr madla než činka, jednoručky nebo třeba kruhy. Proto se hůř drží a proto rozvíjí sílu úchopu. Jde teda jen u jeden z mnoha druhů stisku, ale vzhledem k tomu, že jde o sekundární efekt swingování nebo trhání, to není vůbec zlý, si myslim.

LOGISTIKA

Kettlebelly jsou malý, skladný a stačej vám dva tři, abyste odcvičili celkem kvalitní trénink. Já před lety začínal s jednou 16kg koulí a vystačil jsem si s tím celkem dlouho.

Bavilo mě na tom, že jsem to šoupl vedle botníku a cvičil poránu v chodbě. Bydlel jsem tehdy naproti Akráči, takže když bylo hezky, vzal jsem ho do ruky a šel cvičit do Riegrů. Když hezky nebylo, brával jsem si ho na Olšanský ke Kutilovi.

Bral jsem si ho s sebou do Alp, když jsem jel na prkno, do Norska, když jsem jel kajtovat nebo prostě v zásadě kamkoli, když jsem někam jel a neměl nějaký zásadní váhový limity.

Jasně, můžete namítat, že s vlastní vahou se dá cvičit všude a že kruhy taky zavěsíte leckde (taky jsem je tahal hned vedle tý koule…), ale vrátil bych se k bodu 1, tedy k balistickým cvikům. Po celým dni na prkně jsem úplně nemíval moc náladu na hodinový lopocení s klikama a jánevímčím. Dal jsem si sto swingů a šel na večeři, hotovo, vyřešeno.

UČICÍ KŘIVKA

Nejlepší na tom všem je, že je to vlastně strašně easy. Vzpírání je tak na to, abyste to nejdřív rok pilovali s plastovou tyčí a pak další rok s tréninkovou osou. Powerlifting (benč, dřep, mrtvej tah a ostatně další cviky s činkou) taky nějakej pátek ladíte.

Swing, dřep a TGU s koulí vás naučíme za pár hodin na workshopu “Kurz domácího koulení”. Jasně, není to úplně něco, co byste se naučili z YouTube videa (spoiler alert: pokud se něco naučíte cvičit z youtube videa, asi nemá moc cenu to cvičit…), ale na hodinách vás to naučíme za pár lekcí a v programu “Koule a kruhe” za pár týdnů. Poměr investice (časová potažmo finanční) versus benefitů je fakt hodně ve prospěch toho druhýho a to je podle mýho fakt důležitý. Zejména v době, kdy je čas tou nejdražší komoditou.

Jestli je to všechno?

Za prvý: to je vám málo?

Za druhý: není, ale to hlavní jsme pokryli.

A teď běžte udělat sto swingů.