BOX SQUAT: dřepovací jesličky

Co, jak a proč vás učíme v Kouli?
BOX SQUAT: dřepovací jesličky

Co

Pokud je dřep s vlastní vahou nejzákladnějším cvikem na spodní část těla, box squat je jeho mladší brácha. Místo toho, abyste dřepovali v plném rozsahu pohybu (tj. aspoň kyčlemi pod úroveň kolen), dřepujete zadkem na box (židli, rantl od vany nebo jinou překážku), který je o něco výš.

Proč

Možná nemáte dostatečný rozsah pohybu v kotnících nebo kyčlích. Možná trpíte nedostatkem stability. Možná jste se dlouho nehýbali a jste trochu zarezlí, nebo jste možná po zranění. Zkrácením rozsahu pohybu se razantně sníží nároky na mobilitu, flexibilitu, stabilitu a sílu a všechny tyto atributy se postupným snižováním boxu časem vybudují zpátky. V Kouli pomocí box squatu (a jejich variací) už roky opravujeme kolena.

Na co dávat pozor

Každému asi dojde, že je potřeba dodržovat stejné věci, jako u dřepu.

Celý chodidla na zemi, kolena a špičky ve stejným směru, rovná záda (nikoli vertikální), pánev se hýbe dolů a nahoru, cesta dolů je aktivní a po cestě nahoru tlačíte chodidly do země.

Krom toho dávejte bacha na to, abyste se do boxu nerozvalili. Chcete se zadkem jen jemně dotknout a jít zase nahoru. Jako kdyby na něm leželo vajíčko, kterého se chcete dotknout, ale nechcete ho rozsednout.

Začněte klidně s vyšší překážkou, snižovat můžete vždycky.