Jak jsem omylem shybla půlku svojí váhy

Stalo se vám to někdy? Kristíně jo.

Jak jsem omylem shybla půlku svojí váhy

Když jsem minulý týden zahlídla na webu Železné koule video, jak naše Lucie shybuje s 16kg kettlebellem (mimochodem dobrá práce), říkala jsem si, kolik asi zvládnu já.

Zavěsila jsem si na pásek 24kg kettlebell, což je přesně polovina mojí váhy, a zkusila se přitáhnout.

No a přitáhla jsem se.

Jestli si říkáte, jak dokáže 48 kg holka shybnout jeden a půl krát sebe sama, říkáte si to samý, co mi napsalo asi deset lidí. Přitom odpověď je vcelku prostá: shybuju prostě už několik let.

Zde je záhodno říct, že poslední dva roky shyby trénuju jen 1x týdně a to jako doplněk k tréninku. Jak už titulek napovídá, to že jsem shybla 24 kg bylo fakt tak trochu omylem. Shyby trénuju převážně proto, že potřebuju bejt silná na krále cviku na kruzích: na muscle up.

Bude to znít možná trochu nabubřele, ale osobně neznám holku, která shybne půlku svojí váhy, nebo udělá Muscle up. Až na mě. Přitom mi k tomu stačily jediný dvě věci: tréninkovej plán a vytrvalost.

Bez tréninkovýho plánu do gymu nelez

Znáte takovej ten obrázek, jak pán v dole hledá diamanty a vzdá to těsně před cílem?

No možná kdyby měl mapu, která by mu ukazovala, že tam někde ty diamanty fakt jsou, nevzdal by to. Tou mapou je tréninkovej plán. A těmi diamanty byl pro mě Muscle up.

Ti pozorní z vás ví, že tohle přirovnání použil Radar už v článku Jak je důležité míti tréninkový plán. A je celkem vtipný, že spolu jsme o tréninkovým plánu asi nikdy nemluvili, přitom myšlenku toho, že je to prostě mapa pokladu nosíme v hlavě oba. A když už si to myslí dva lidi, tak to musí bejt pravda.

Trnitá cesta k úspěchu

Do Muscle upu jsem se zamilovala v roce 2017, ale do tréninku na něj jsem se vrhla až někdy na přelomu roku 2018/2019. Respektive vrhla. Nepředstavujte si to tak, že jsem hned začala švihat jeden za druhým. Ba naopak. Jak už jsem psala výš, pro mě je to prostě královskej cvik na kruzích a cesta k němu vedla fakt za sedmero horami a sedmero řekami.

Pro ty z vás, kdo vůbec neví, o čem mluvím, je Muscle up úplně zjednodušeně cvik, kterej je složenej ze tří po sobě jdoucích cviků: shybu, přechodu a dipu. A v roce 2018 jsem zvládala akorát ty shyby.

Trvalo mi necelej rok, než jsem vůbec nabrala dost síly na to začít s Muscle upem koketovat. Můj tréninkovej plán se točil primárně kolem tří cviků (v odstavci nahoře už máte tak trochu nápovědu, který cviky to byly). A tady si dovolím k tréninkovýmu plánu takovou svoji osobní poznámku: Můj kluk vždycky říkal, že "pokud chceš nějakýho cviku docílit, musíš ten cvik dělat."

Chceš mít precizní klik? Klikuj!

Chceš mít precizní stojku? Stojkuj!

Chceš mít precizní Muscle up? No dobře, v tomhle případě je to trošku složitější, ale rozsekáním cviku na jeho jednotlivý části z něj dřív nebo později ten Muscle up prostě složíte.

Budete dělat prakticky to samý tisíckrát do zblbnutí, ale jednoho krásnýho dne to do sebe zapadne jako kostičky z lega.

A tím se dostávám k druhý důležitý věci, která mě do Muscle upu vedle tréninkovýho plánu dostala. A tou je vytrvalost.

Tréninkovej plán vám dá všechno, co potřebujete, abyste dosáhli cíle, ale pokud v tom, co děláte, nevytrváte, můžete mít všechny plány světa a bude vám to k ničemu. Však by vám můj kluk (a trenér v jednom) mohl vyprávět, jak jsem mu po víc jak roce tréninku brečela, že jsem úplně k ničemu a nikdy to nezvládnu. I to k tomu holt patří. On mě pak druhej den vzal do gymu a řekl mi, ať pokračuju.

A já jsem ten den dala svůj první Muscle up. Neudělala jsem ho sice z visu, ale ze sedu, ale byl tam. Diamant byl na světě. A přitom chybělo tak málo a vykašlala jsem se na to.

Celý další rok mi trvalo natrénovat na Muscle up z visu. Až se mi to jednou při vytírání gymu prostě povedlo.

A pak jednou zase nebyl

Od podzimu 2020 jsem napevno zařadila Muscle upy do tréninku a postupně jsem se dostala až na 10 muscle upů za trénink. Pak ale přišel zlom a z 10 jsem se dostala přesně na 0. Neptejte se mě jak, obecně na sobě pozoruju, že mám nejmíň síly v zimě a do toho přišel lockdown a já začala cvičit doma úplně bez závaží. A síla šla rapidně dolů. Chvíli jsem se to ještě snažila tahat doma, ale pak se na to už můj trenér (a kluk v jednom) nemohl dívat a hodil mě zase na začátek – na shyby, dipy a s Muscle upy jsem pokračovala jen s odporovou gumou. Ten novej tréninkovej program jsem začala cvičit v srpnu tohohle roku.

Pro fajnšmekry byl můj začátek shyb s 8 kg, dip s 8 kg a Muscle up s červenou gumou (ta vytváří odpor cca 7-15kg).

O přesně dva měsíce později jedu v sériích po 4 opakováních shyby s 18 kg, dipy s 20 kg a Muscle upy opět bez odporové gumy.

Do Muscle upu (do prvního i do druhýho) bych se nikdy nedostala nebejt těch dvou důležitých věcí, který jsem zmínila vlastně hned na začátku: tréninkovýho plánu a vytrvalosti.

Vzpomeňte si na mě, až se vám v tréninku bude někdy strašně nedařit a budete mít chuť to vzdát. Já jsem začínala od nuly hned dvakrát a tak trochu omylem shybla půlku svojí váhy.