Jsou koule lepší než aerobic?

Většina z nás si nese nějaký svoje trable z každodenního života a ty vám aerobik nebo zumba nenapraví…

Jsou koule lepší než aerobic?
Co se od Verči dozvíte?
Bude ze mě kulturistka, když se dotknu koule?
A co jako kardio?!
K čemu sílu, když na to mám chlapa?

Křivý záda, oslabenej zadek a s nim spojený ztuhlý kyčle, ramena vysunutý dopředu a bolesti zad, to je jen pár věcí, který vás můžou trápit.

Správně nastavenej trénink s kettlebellem může všechno postupně srovnat a zaručuju vám, že se budete stoprocentně cejtit líp.

A nejen to, popřemýšlejte o tom, jak vám třeba takový cvičení aerobiku nebo běhání na páse asi pomůže, když potáhnete těžkej nákup v kabelách, když budete vysazovat svoje potomky do židličky nebo když budete potřebovat přestěhovat postel. Řekla bych, že nijak zvlášť. K tomu se hodí právě ta zmiňovaná síla, že ano.

Když se pustíte do učení správných pohybových vzorců, použijete k tomu volný váhy (činky, kettlebell) a použijete k tomu schopnýho trenéra, hnedle se vám tohle všecko bude dělat tak nějak líp, samo. To, co u nás v Kouli učíme, učíme právě proto, aby se vám v reálu dělaly věci líp.

Holky, co maj koule

Holky, zvedáte koule? Že ne? Možná proto, že vás to zatím ještě nenapadlo. Nebo si myslíte, že silovej trénink není pro ženský?

Tak mi teď dovolte, abych vás přesvědčila o tom, že je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

Sama jsem se sportem dost experimentovala a když jsem si na mateřský řekla, že takhle to dál nejde, že musím něco dělat, šla jsem s davem žen na zumbu. A bylo to skvělý, odreagovala jsem se, vypotila jsem tuky (protože pocení znamená, že tuky pláčou, že jo :D), endorfiny naskočily… a taky mě to bavilo. Jenže slaboučký ruce, unavený z nošení mimina a neustálého uklízení a žehlení mi nějak nesílily. Záda bolavý od neustálýho ohýbání a jednostrannejch pohybů taky bolely dál. Vylézt na linku, abych zalila kytky, byl sportovní výkon dne.

Protože tehdy jsem nevěděla, co vím teď, že na to musím jít jinak. Teď se taky věnuju spoustě volnočasových sportovních aktivit, jako třeba pole dance, akrojóga nebo aerial hoop, ale k tomu všemu třikrát týdně makám u nás v gymu. Díky tomu moje hypermobilní klouby drží pohromadě, záda mě vůbec nebolí a všechny zmiňovaný sporty mi jdou tak nějak samy, protože mám sílu, mobilní klouby a udejchám i delší sestavy.

Takže vrhněte se klidně do nějakýho sportu, co vás baví, protože jakejkoli pohyb je lepší, než žádnej. A u toho, co vás baví, taky spíš vydržíte! Doveďte to ale dál a myslete i na to, co vaše tělo potřebuje a doplňte svůj milovanej koníček taky posilováním!

Proč si zvolit (nejen) silový trénink u nás jako prioritní způsob cvičení

U nás v Kouli se stavíme k tréninku komplexně. Tréninkový plány pro naše studenty a studentky obsahují jak složku silovou, tak části věnující se kardiovaskulární kondici a mobilitě. Cvičení s kettlebellem (tak se ta železná koule jmenuje) totiž umí doslova zázraky! A kde jsou ty benefity?

Ztráta tuku

Ano! Při silovém tréninku se hubne, mé dámy! První, co holky většinou napadne, když chtějí zhubnout, že musí začít běhat. Já osobně k běhání nemám úplně vztah, ale pokud vás to baví, dělejte to. Ale když budeme posuzovat poměr cena/výkon, silovej trénink v pálení tuků bude o krok napřed a to mimo jiné díky nárůstu svalové hmoty. Ta totiž i v klidovém stavu spotřebovává energii.

Holky, a věděly jste, že pálíte tuky nejen při samotném pohybu, ale taky po něm? Má to na svědomí EPOC (post-exercise oxygen consumption), neboli after burn effect, což je jednoduše řečeno doba, za jakou se tělo po cvičení dá “dohromady”. A na to musí spotřebovávat nějakou energii. No a po silovém tréninku je tenhle efekt vyšší než třeba po běhání (už jen z toho důvodu, že tělo musí taky opravit poškozená svalová vlákna). Nicméně je nutné zmínit, že se tady nebavíme o žádnejch ohromnejch číslech spálený energie - jedná se o cca 10 % z energie spálený při samotném cvičení.

Nárůst svalové hmoty

Při silovém tréninku dochází k nárůstu svalové hmoty. Neznamená to ale, že budete vypadat jako kulturistky. Je to daný rozdílnou fyziologií mužů a žen. My prostě nikdy (bez anabolik) nedocílíme podobných tvarů a velikostí jako pánové. Proč byste ale měly chtít víc svalové hmoty? No svaly jsou to, co tvaruje postavu, ne kosti a na nich kůže. Takže budete vypadat líp nejen oblečené, ale i nahé :)

Více svalové hmoty taky (zjednodušeně řečeno) pomáhá zrychlovat metabolismus a budete rychleji ztrácet tukové zásoby, protože pro svou funkci spotřebuje více energie.

Efektivita

Nejenže při takovym tréninku pálíte tuky, Vy je taky pálíte hodně efektivně. Za stejný časový úsek strávený silovým a intervalovým tréninkem totiž spálíte víc kalorií, než při běhu. Pro podobný efekt spalování tuků vám bude stačit 30-45 minut silového tréninku třikrát týdně oproti 60-90 minutám volného běhu.

Zvýšení síly

Větší síla = no prostě větší síla! A bejt silnější se hodí nejen chlapům. My ženy potřebujeme být silné. Ty hromady nákupů, koše s prádlem, přenášení unavených ratolestí, otvírání lahve vína... to všecko vyžaduje notnou dávku síly. A čím víc jí budeme mít, tím snazší všechno bude. Třeba i dotáhnout svého milého večer z hospody, když přebral. A i ty okurky si otevřete samy.

Odbourání stresu

Pravidelný trénink vám taky může pomoct se zlepšením nálady (včetně zlepšení PMS, ale o tom detailně někdy příště). Optimální nastavení tréninku nám tak pomáhá i vyrovnat se s každodenním stresem. Mně osobně cvičení hodně pomáhá vybít negativní energii :).

Ústup bolestí

Trénink umí taky pomoct od bolestí. Správný provedení cviků a volba programu odkouzlí bolení v bedrech, v horních zádech nebo třeba kolenou.

Posílení kostí

Věděly jste, že my ženy jsme až 3x náchylnější k osteoporóze v porovnání s muži? Jde o postupné řídnutí kostí, které můžeme silovým tréninkem slušně oddálit. Ten nám totiž pomáhá budovat kostní hmotu a zvyšovat její hustotu.

Rozhýbání těla - lepší mobilita

U nás v Kouli se ale nevěnujeme jen čistě silovému tréninku. Moc dobře totiž víme, že spousta z vás potřebuje tělo i rozhýbat. Věnujeme se proto taky rozvoji mobility, což oceníte jak při věšení prádla, tak při lovení lega z pod gauče.

Čiperný babičky

Ano, to, že budete vypadat líp (a všechno, co s tím souvisí, jako třeba větší sebevědomí), je jen vedlejší efekt. To, co je důležitý, je zdraví. Mít tělo, který funguje správně a bude fungovat i za dvacet let, je podle mě mnohem důležitější.

A tady přichází důležitej bod. Nejde totiž jen o to, dělat silovej trénink, ale dělat ho dobře. Nejde jen o to, zvedat činky/koule, ale dělat to správně a tím způsobem, kterým si nebudete ubližovat. A na to vám nebude stačit předcvičovatel, ať už online nebo offline v nějaký tělocvičně. Aspoň ze začátku je fakt dobrý mít po ruce někoho, kdo cvičení rozumí a bude vás vést a učit cvičit tak, abyste si neubližovaly. A to u nás v Kouli umíme. Nejen, že vás naučíme správně cvičit, naučíte se taky líp cítit vlastní tělo a vnímat jeho pohyby. Když budete s náma pravidelně cvičit, zhubnete, zesílíte, budete se líp vyrovnávat se stresem, budete čiperný i ve vyšším věku a nebudou vás bolet věci.

Takže co teď? Pojďte se přidat mezi nás, železný holky! Mrkněte se k nám do tělocvičny a zkuste si ukázkovou hodinu.

Máte to k nám daleko? I pro vás ale máme volbu - můžete s námi cvičit on-line včetně real-time kontroly techniky cvičení našimi kouči na https://digitalni.zeleznakoule.cz.

Nemáte koule? My ano a rádi se s vámi o ně podělíme u nás na https://shop.zeleznakoule.cz.