Když vám dá PMS červenou

Upozornění (pro pány): tento článek obsahuje slova jako menstruace, prsa a estrogen.

Když vám dá PMS červenou
CO SE OD VERČI DOZVÍTE?
V jakých fázích cyklu jsme nejvýkonnější?
Kdy jsme naopak slabý a smutný?
Máme vůbec v týhle fázi cvičit?

Už se vám, holky, někdy stalo, že trénink byl prostě strašně těžkej? A to jste dobře spaly i jedly? Mně teda jo a stává se mi to poměrně pravidelně. Jeden den mám problém uzvednout činku, co jsem si naložila, swingy mě úplně odstřelí a ležet na břiše prsama na zemi při protahování mi způsobuje víc bolesti, než užitku. No a pak za pár dní přidám váhy na dřepu i opáčka u swingů a odjedu trénink na pohodu a skoro se nezapotím.

Čím že to může být, že někdy máte sílu jako lvice a jindy jste slabé jako mouchy, ačkoli správně jíte i spíte? Nebo přinejmenším pořád stejně jíte a spíte :D.

Nejvýznamnější rozdíl mezi ženami a muži, krom tělesné kompozice, je neustálá jízda na hormonální horský dráze v průběhu měsíce. Menstruační cyklus vás ovlivňuje jak psychicky, tak fyzicky. Jasně, není to žádná nemoc a neznamená to, že když máte periodu, měly byste ležet na gauči, cpát se zmrzlinou a brečet u reklam na dětský pleny.

Kolísání hormonů, ke kterému v průběhu cyklu dochází, má prostě vliv nejen na vaši náladu, ale taky na váš sportovní výkon.

Na tohle téma se realizovalo několik studií, bohužel s různými výsledky, takže long story short, je to individuální a je to o kontextu. Nicméně, pokud se vám někdy stává, že váš výkon a regenerace mění pravidelně svou úroveň, může to být právě dané fází cyklu, ve které se nacházíte.

Z přednášky paní učitelky

Podívejme se teď velmi zjednodušeně na to, jakými fázemi si v průběhu cyklu procházíte a jak to na vás může působit. Délka cyklu je pro každou z vás individuální a hladiny hormonů se mění u každé trochu jinak, proto se záměrně vyhnu rozdělení jednotlivých fází na dny a pro zjednodušení si rozdělím cyklus jen na dvě fáze, které se liší především v převaze jednoho ze dvou hormonů - estrogenu (folikulární fáze) a progesteronu (luteální fáze). V první fázi, které předchází menstruace převažuje estrogen, v té druhé, která nastává po ovulaci, naopak progesteron.

Menstruace

Drobná kapitolka sama pro sebe. Menstruace, která cyklus startuje, je spojená s poklesem železa a typická je nejnižší hladinou jak progesteronu, tak estrogenu. Každá žena ji prožívá jinak, jedna trpí bolestmi, jiná ne. Prostě poslouchejte svoje tělo a pokud je vám zle, nenuťte se do nějakých extra výkonů. Může stačit jen lehce upravit, zlehčit některé cviky, nebo prostě místo silovky jít raději na procházku. Mnohé trápí například bolest hlavy, křeče v podbřišku nebo bolest prsou, což může dost znepříjemnit provedení některých cviků.

Fáze princezny bojovnice, neboli folikulární fáze

Ve folikulární fázi (období mezi menstruací a ovulací) stoupá hladina estrogenu k nejvyšší úrovni (až do ovulace), hladina progesteronu je naopak nejníže. Vyšší je hladina testosteronu (ano, dámy, i vy ho máte :)) a taky růstového hormonu.

Díky tomu máte v tomhle období větší sílu a taky lépe regenerujete. Jupí! Je to fáze lvice. Máte nejvíc síly a energie, podáváte nejlepší výkony, dochází k největšímu nárůstu svalové hmoty. Máte lepší náladu a jste odvážnější. Takže hurá zvedat činky, ale opatrně, ať to nepřeženete (díky odvaze může být krapet větší riziko zranění)!

Fáze šíleně smutné princezny, neboli luteální fáze

No a pak je najednou se silou šlus v podobě nástupu vlády progesteronu. Estrogen se dává postupně na ústup a serotoninu (hormonu štěstí) máte taky pomálu. Míň štěstí znamená horší náladu, přecitlivělost a rozmrzelost, tedy některé z typických projevů tzv. premenstruačního syndrom (PMS). Protože tělo zadržuje víc vody, cítíte se nafoukle. No a to vám na náladě taky nepřidá.

Dobrá zpráva je, že existují studie, které dokládají, že ženy, které pravidelně sportují, méně prožívají negativní projevy při PMS. Při cvičení se vyplavují endorfiny, které se postarají o vaši náladovost. Krom toho endrofiny taky snižují vnímání bolesti! Pravidelné trénování pomůže i dlouhodobě třeba s křečemi a nadýmáním, které PMS taky často provázejí. Co ještě vás trápí nejčastěji? A pomáhá vám při tom, když si zacvičíte? Klidně mi to napište do komentů.

Takže síla jde do kopru, koordinace není na úrovni zkušeného parkouristy a energii nazbyt taky necítíte. Nevadí, i tak běžte cvičit. Co na tom, že třeba nedodržíte předepsaný čísla nebo že to bude dneska trochu těžší. Vždyť díky tomu, že to zvládnete, se budete prostě cejtit líp! Při cvičení se vyplaví něco endorfinů, který vás dokážou krapet nakopnout. Není třeba si vyčernit v kalendáři čtrnáct dní, kdy cvičit nebudete, to vám udělá pěknej hokej v deníčku!

A kdy teda mám a kdy nemám cvičit?

Taky jste na střední “měly menstruaci” několikrát do měsíce, abyste nemusely na tělák? No, tak to je přesně to, co byste dělat neměly. Cvičte pořád! Není to o tom, že když se cítíte slabší, měly byste se na trénink vykašlat. Je to jen o tom, zorientovat se ve svých pocitech a podle toho hodnotit svoje výkony.

Cvičení není třeba upravovat na míru, podle vašeho cyklu. Když ale budete vědět, v který fázi hormonální houpačky se zrovna nacházíte, můžete si přihodit o opáčko víc nebo naopak nemusíte tesknit, že dnešní čísla nejsou takový, jak máte předepsáno.

A bonus navíc - když budete pravidelně cvičit, i během PMS se s váma bude líp žít :D.