Královské reggae - part II.

Tak vás tady opět vítám. Téma regenerace jsme minule vykopli tím, na čem to celý stojí a sice spánkem. Co nás čeká dneska?
Královské reggae - part II.
CO VÁM BUDE PO PŘEČTENÍ JASNÝ?
co jíst
proč nejíst sklo a kamení
do jakejch doplňků stravy se vyplatí investovat 

V tomhle blogu se podíváme na druhou věc, bez který spánek a tím pádem regenerace jako taková nikdy nebude stoprocentní. Takže pokud jste po tom, co jste se dozvěděli v minulym článku, nespali jak batolata, možná dneska zjistíte proč..

BUON APETIT

Co se týče jídla, mám obrovskej restekp ke všem, co se týhle problematice věnujou na odborný úrovni. Je to hrozně ošemetný téma, plný dogmat, všemožných přístupů a šarlatánství. Vyznat se v tom je občas fakt dost těžký.

Podobně jak tomu je u spánku, i u žrádla existuje pár jednoduchejch principů, kterejch, když se budete držet, pravděpodobně vám bude spíš líp, než hůř. Ne, nebudu vás nutit se cpát avokádama a smůtýčkama. Co chci, je, abyste si našli pozitivní a udržitelnej vztah k tomu, čím svůj organismus krmíte.

  1. Co jíst – To všichni víme a rozhodně víme i to, co nejíst. Třeba sklo nebo kameny. Narovinu, pokud vaše jídlo před tím, než se objevilo na talíři běhalo, plavalo, šlo vytáhnout ze země, ze slepice nebo urvat ze stromu, pravděpodobně to bude dobrý a měli byste tak do sebe dostat všechny potřebný živiny. Jasně, můžeme se bavit o kvalitě, lokálnosti, udržitelnosti a blabla, ale to už je na peněžence a na zvážení každýho z vás. Abych nezapomněl na ty, co nesní to, z čeho teče krev. Ti to budou mít o poznání těžší. Ať už maso jíte nebo ne, zajistěte to, že máte dost bílkovin, přiměřeně cukrů, tuků, vlákniny a něco vitamínů. Btw jestli se někdo z vás chytá za hlavu u slova vláknina, pravděpodobně jste nemocný. Zdravej člověk potřebuje tohle všechno v různejch poměrech a je s tim v pohodě. Jakmile mi něco dělá blbě a nebylo to vyloženě zkažený, mám pravděpodobně línej žaludek na enzymy a měl bych to řešit. Některý intolerance vyřešit jde, jiný ne a tak pokud baštíte jen maso kvůli různým gastro problémům a je vám líp, pokračujte v tom. 
  2. Co pít – Co chcete, ale s mírou. Pokud spíte na nic a pošlete tam každej den deset triple esspres, asi víte, kde je chyba. To samý platí o alkoholu. Negativní vliv pár drinků nebo skleničky alkoholu na svaly je minimální, ale spánek vám to dokáže pošramotit dost. Zkuste si poslední sklenku dát zhruba čtyři hoďky před tím, než ulehnete. Část toho zla se stihne zpracovat a druhej den to možná nebude tak zlý. Na co bych ale dával pozor je kalorickej příjem z alkoholovejch nápojů. Obzvlášt pokud si do kalorickej tabulek hodíte každou mandli, pár kubíček vám dokáže týdenní průměr hodně pošolíchat.  
  3. Kdy jíst - To je easy. Přes den. Což vychází na zhruba dvanácti hodinový okno pro hodování. Počkej, to mám držet půl dne půst? Jestli je pro vás dvanáct hodin bez jídla, když ještě ke všemu většinu času prospíte, peklo, máte nad čím přemýšlet. Reaguju hlavně na už probranej spánek, kterej prostě nechceme narušovat tím, že tělo musí půlku noci něco trávit. Takže ideálně 2-3 hoďky před spaním nejíst. Díky tomu vám ve spánku rychleji klesne tepovka i teplota. Jestli vás půsty naopak lákaj, jděte do toho. Šlape to dobře. Začněte přerušovanym půstem v poměru 14/10. Dál můžete ubírat po hodince, kdy to menší číslo je vždycky okno na jídlo. 

Když už jsme u jídla, lehce naťuknu nějaký doplňky stravy. Nebudu teď probírat proteiňáky, nakopávače a bécéáčka, ale spíš ty, který maj zásadní vliv na zdraví a regeneraci.

  1. Magnézium - Hořčík toho má na starosti fakt hodně a většina z nás ho má málo. Takže jeho suplementace ideálně ve formě glycinátu je víc než žádoucí. Rozhodně ne šumák. To bych nedal ani kočce. Největší rozdíl poznáte na spánku. Budete spát jak miminka. Zkuste to a dejte mi vědět. 
  2. Omega 3 – Starej dobrej rybí tuk. Jeden známej říká, že dřepy a rybí tuk jsou lék na všechno. Jakmile jedno z toho nezabere, jděte si to hodit. Tělo si je nevytvoří a pokud nebaštíte každej den ryby, je fajn to do sebe dostat nějak jinak. Fermentovanym rybím olejem ve skle nic nezkazíte. Teď jsem asi nakrknul všechny, co včera zkoukli Seaspiracy, ale muselo to bejt. 
  3. Déčko – Každej ví, že vitamin D do sebe dostaneme ze sluníčka. Což je problém číslo jedna, protože, jak už jsem psal, toho slunka se nám moc nedostává. Ze stravy ho dostanete z vajec, ryb nebo třeba červenýho masa, ale rozhodně ne tolik, co bychom v našich končinách potřebovali. Déčko má pozitivní vliv na bolavý svaly, únavu a trudnomyslnost. 
  4. Mulťák - Takovej akciovej index mezi vitaminovejma a minerálovejma suplementama. Nemusíte obstarávat tisíc pixel s jednotlivejma vitamínama, protože denní příjem každýho z nich už někdo jinej zprůměroval a narval do jedný tablety plus většina mulťáků teď už zároveň obsahuje i minerály. Odpověď na to, jakej vybrat bude podobná jako u hořčíku. Ne šumák a ideálně ten v chelátový formě. Jen dávejte bacha, pokud už nějaký vitaminy nebo minerály suplemetujete extra, abyste mulťákem zbytečně nepřešvihli dávkování. Ono by se asi nic extra nestalo a maximálně byste se posrali, ale spíš to pak zbytečně leze do peněz. 

Tak to by byl takovej základ. Vychytat si jídlo a zaručit tak, že tím nebudete narušovat spánek. Většině by jen těhle pár věcí mělo výrazně pomoct a ve třetí a poslední části se budu věnovat tomu, čím vším můžete dál ulevit vašim zbědovaným tělům a duším, ať už jste po hradcore brutal military ultimate kruháči, na mateřský nebo jen po tejdnu v práci. Tak zas příště!