Proč trénovat sílu?

Krátká verze: Bude se vám líp žít.


Teď k tý delší verzi. Ono se lehce řekne: cvič a budeš silnější, ale jako skoro u všeho je za tím hrozně moc vědátorství. Na druhou stranu silovej trénink je jednou z nejprobádanějších oblastí fyzickýho tréninku vůbec. Proto už celkem dlouho a dobře víme, proč je chytrý si ze všemožnejch druhů pohybovejch aktivit vybrat jako první právě trénink síly.

Na začátek by bylo fajn si říct něco o svalech a jak fungujou. Nebojte, nebudu tady dělat přednášku z fyziologie. Ono na tom totiž nic moc není. Svaly jsou buď povolený nebo zatnutý a natažený nebo zkrácený. No a pak se tyhle čtyři stavy kombinujou. Dáme si příklady na nejprofláknutějším svalu na vašem těle. Tušíte, kterej to je?

Ne, zadek to není.

Ano, srdce je taky sval, ale ne.

Modří vědí - je to bicák.

  1. Povolenej + nataženej = bicák, když se zrovna nic neděje a asi zrovna chrápete 
  2. Povolenej + zkrácenej = bicák, v momentě, kdy držíte telefon u ucha
  3. Zatnutej + nataženej = bicák, když zrovna nesete těžkou tašku s nákupem
  4. Zatnutej + zkrácenej = bicák, při nejlepším cviku na světě – bicepsovým zdvihu

Existujou dva způsoby, jak mohou svaly dosáhnout kontrakce neboli zatnutí. Izometrická kontrakce, při který zůstává sval nataženej (bicák + taška s nákupem) a izotonická kontrakce, kdy se sval zkrátí (bicepsovej zdvih).

Tak to je celý. Fakt. Svaly toho o moc víc nezvládnou.

Ale teď, co je teda vlastně ta síla?

Zase to není nijak složitý. Jde o pohybovou schopnost, při který se svaly proti něčemu zatnou, čímž překonávaj nebo udržujou určitej odpor. Ten odpor se dá změřit a stejně tak i síla. Většinou v kilogramech. Mezi další pohybový schopnosti společně se sílou patří rychlost, vytrvalost a obratnost. Všechny čtyři máme v určitý míře nahraný v softwaru už od narození a v dospělosti záleží primárně na tom, jak moc jsme s nima pracovali v dětství.

Období vhodný pro to začít s tréninkem obratnosti je mezi 6-11 lety. Mezi 11-15 rokem je nejlepší doba na to trénovat rychlost a vytrvalost a po 15 roku se vesele může začít se silovým tréninkem.

Znamená to, že když jste v dětství sportům úplně neholdovali, že je všem dnům konec? Vůbec ne. Právě silovým tréninkem jde slušně dohnat, co jste zameškali. Ono zase ruku na srdce. Pokud jste to do teď neřešili, pravděpodobně už nebudete aspirovat na profi sportovce, tudíž ani nároky na vaše schopnosti nebudou tak vysoký. Chcete ale třeba na pohodu doběhnout autobus, pomoct kámošovi se stěhováním, vyšlápnout na nějakou vyhlídku, a nebo jste se zamilovali do nějakýho sportu nebo jiný pohybový aktivity, která vás prostě jen ba a chcete překonávat sami sebe.

No a co je teda ten silovej trénink?

Primárně jde o to, překonávat postupně větší a větší odpor. No a k tomu potřebujete umět zatnout pokud možno co největší množství svalů. Tím nám vypadává všechno to cvičení na strojích, bosu, overballech a podobnejch věcech. Největší množství svalů zapojíte jen zvedáním volný váhy. Činek a koulí. Ty zároveň krásně umožňujou postupný přidávání váhy.

Co se s tělem děje, když začnete zvedat váhy? V první řadě se něco novýho budete učit. Musíte, protože, věřte mi, že to nechcete dělat blbě. Mít nový krmivo pro mozek je extra užitečný. O tom, proč je dobrý luštit sudoku a křížovky už napsalo x lidí. Nejde ale až tolik o to, čím, ale že vůbec něčím stimulujete váš mozek k aktivitě. Mozek si pak líp udržuje svoji tvárnost a to dlouhodobě.

Další věc jsou svaly. Ty na zvedání váhy samozřejmě musí nějak reagovat. Princip je v celku jednoduchej. Svaly musíte činností zatížit, nechat odpočinout, opravit, dokrmit a znovu zatížit. Tentokrát o chloupek víc, než naposled. Výsledkem je to, že svaly hypertrofují. Prostě se zvětší, co do objemu. Větší sval, větší kontrakce, větší síla.

Čím jste silnější, tím víc sérií a opakování jste v tréninku schopný udělat. Čím víc práce odvedete, tím rychleji budete progresovat, tím větší je šance, že se budete učit něco novýho. Kruh se uzavřel.

Důležitý je i to, co silovej trénink udělá s chemií ve vašem těle. Mám na mysli různý hormony a další látky. Nebudu do toho moc zabrušovat, abych z toho nemusel… no vy víte.

Nejpraktičtější bude vědět, že vaše tělo bude díky silovýmu tréninku schopný dýl a efektivnějc zpracovávat cukry. V porovnání s joggingem až 3x dýl. Znamená to, že budete moct zbaštit 3x víc sladkostí? Možná jo, ale radši bych to nezkoušel. Pokud to totiž neuděláte, zajistíte, že tělo začne šahat místo do zásob s cukrem, do zásob s tukem a za pár tejdnů se začne něco rýsovat.

Pokud je shození pár kil vaší hlavní motivací, nestoupejte si prvních pár měsíců tréninku na váhu. Pravděpodobně byste se zděsili, že vážíte víc, než na začátku. Je to normální.

Svaly rostou rychle a něco vážej, ale tuk je prevít a chvíli mu to trvá, než se s vámi rozloučí. Váhu vyměňte za zrcadlo a foťák. Po půl roce rozhodně nebudete zklamaný.

A teď taky něco trochu negativního - v tréninku se asi dost natrápíte.

Kór, když to je pro vás úplná novinka. Vsadím se ale, že v životě mimo cvičbu pekelně rychle poznáte, že něco děláte. Že toho unesete víc, že vás už tahá daleko míň věcí, že budete muset pořídit nový hadry, máte víc energie, líp spíte, že máte chuť k jídlu nebo že snad dokonce nad jídlem i jinak uvažujete. Ten seznam by mohl bejt o dost delší, ale i kdybyste zaregistrovali jen jednu věc z něj, nebude to vlastně super?

Takže silovej trénink je odpověď na všechno! Hurá! 

Ani prd. 

Nezapomeňte na ty tři další schopnosti. Začněte ale silovkou. Na tom zbytku se vám bude makat o dost líp. Ať už budete plavat, běhat nebo cokoliv jinýho. Za mě je ale fajn vybírat si činnosti, který jsou kombinací různých schopností. Lezení na stěně? Síla a koordinace. Brazilský jiu jitsu? Síla, koordinace, vytrvalost. Rugby? Síla, koordinace, vytrvalost, rychlost. Hledejte, zkoušejte a učte se. Ve finále nejde o to bejt profík v jedný věci, ale bejt docela dobrej ve spoustě z nich.

Obsah ti odemkneme s členstvím