Silou k lepším výkonům

V Koulím online koučinku se nás naši studenti ptají na různé věci. Kdybych měl vybrat dvě nejčastější témata, tak první bude jednoznačně proč pípák nepípá. S velkým odstupem na druhém místě pak přichází obecnější dotaz - je v pohodě kombinovat silový trénink s běháním/plaváním/skákáním/*dosaďte si libovolný sport*?

Silou k lepším výkonům

Ten první palčivý problém jsme konečně zdárně vyřešili, jak si koneckonců můžete sami přečíst v jednom z předchozích článků . No a na ten druhý se vám teď pokusím odpovědět já.

Jak zkombinovat silový trénink se sportem? Dá se dělat oboje dohromady? Ovlivňují se navzájem? Když se budete věnovat jednomu, budete lepší i v tom druhém? Zkrácená verze by byla ano, ano a ne nutně, ale nebojte se, trochu se k tomu rozepíšu. Nejdřív si ale pojďte ujasnit první důležitou věc, kterou je..

Čas

„Cvičim Koulí online, ale taky hodně běhám. Je to ok?“ Ani nevíte, kolikrát jsem tuhle otázku v nejrůznějších formách dostal. No dobře, dohromady tak třikrát no. Odpověď na ní byla každopádně vždycky stejná – „Jak moc je hodně?“ Tak jako většina věcí, i tohle je o kontextu. Pro někoho to může znamenat, že běhá každý den kratší trasy. Jiný zase může běhat párkrát týdně, ale jeho běhy jsou delší atd. Je to zkrátka dost individuální, a zatímco jednomu pak není nic, druhému je hodně.

Ať sportujete nebo regenerujete, zkrátka ať už děláte cokoliv, důležité je kolik času danou činností strávíte. A k tomu je nutné umět si rozvrhnout svůj volný čas. Sledujete rádi hokej v televizi? Tak si na to ten čas najděte. Radši než v televizi si ten hokej jdete zahrát? Tak si na to ten čas najděte!

Máte to? Výborně! A teď si v tom volnu vyhraďte alespoň dva, ideálně tři dny, které věnujete silovému tréninku. Pak od sebe tyhle tréninkové dny odsaďte, aby nešly hned za sebou, ideálně pondělí–středa–pátek. No a hned vidíte, že vám zbývají dva dny v týdnu a celý víkend na vaše koníčky.

Říkáte, že čtyři dny z týdne jsou pro vás málo, protože jste sportovci a chcete být v pohybu každý den? To nás přivádí k druhé důležité věci a tou je..

Specificita

Teď když máte před sebou svůj kalendář a vyhradili jste si v něm tři dny na silový trénink, můžeme se podívat na ten zbytek. Pokud jste klasický hobíci a jste zvyklí jít dvakrát týdně běhat a o víkendu si zahrát hokej, fotbal a tenis, tak byste s tímhle časovým rozvrhem neměli mít problém. Hlídat si pak chcete hlavně, abyste nešli běhat den před tréninkem nohou, protože pak by ten výkon asi nebyl úplně stoprocentní. Nohy by totiž nestačily do druhého dne zregenerovat a u dřepů by to pak nejspíš bylo velký špatný.

Co když jste ale sportovci-profíci a máte specifický trénink každý den? Pak přichází čas na tzv. dvoufázový trénink. Pro zjednodušení si ho můžete představit třeba tak, že ráno se věnujete specifickým dovednostem nutným pro potřeby daného sportu a odpoledne silovému tréninku. Když opět použiji analogii s hokejem, tak ráno by byl trénink na ledě a odpoledne posilovna. Vždy je potřeba od sebe tyto dva tréninky, v závislosti na jejich intenzitě, co nejvíce odsadit. Podobný princip funguje i v našich Koulích transformačních programech A6 a A12 , kdy pětkrát týdně cvičíte a k tomu třikrát týdně chodíte běhat.

Víc do dvoufázového tréninku zabrušovat nebudu, protože to by bylo na samostatný text. Ve hře je totiž spousta proměnných. Třeba jestli jste offseason nebo ne, o jakém druhu sportu se bavíme (vytrvalostní disciplíny zkombinujete se „silovkou“ v sezóně snáz), nebo třeba v jaké fázi makrocyklu se právě nacházíte. Namísto toho se pojďte podívat na nejdůležitější věc…

Život

Silový trénink a sport jsou spojené nádoby, které se navzájem prolínají a ovlivňují. Každý vrcholový sportovec, ať už fotbalista, tenista, golfista nebo třeba střelec z malorážky se nějakým způsobem tréninku síly věnuje. Je to důležité proto, že právě i díky tomu pak dokáže odpálit míček dál, vyskočit výš, uběhnout rychleji určitou vzdálenost nebo vyhrát vrchařskou prémii na Le Tour. Samozřejmě, že bych teď mohl ocitovat nějakou studii, která tvrdí, že dřepování se zátěží dvakrát týdně v pěti sériích po osmi až dvanácti opakováních zlepší při jízdě na kole vaší maximální výdrž do selhání v průměru o 4,8%, ale neudělám to. Protože pro většinovou populaci život není vrcholový sport. Není o tabulkách, metrech, sekundách ani o procentech, pokud teda zrovna neřešíte hypotéku.

Namísto toho je pro nás v Kouli klíčovej přenos do reálu. Když nám studentka řekne, že byla o víkendu na ferratách a vylezla v pohodě i místa, kde její přítel trpěl jak pes. Když jiná studentka dokáže bez pomoci dostat kolo na střechu auta. Když si náš student za tři měsíce silového tréninku zlepší osobák na maratonu, aniž by během té doby běhal.

Abych to tedy nějak shrnul. Pokud se chcete zlepšit v golfu, trénujte techniku odpalu. Pokud chcete konečně porazit kamaráda v tenise, zamakejte na úderu. Jestli je vaším cílem být rychlejší na ledě, zaměřte se na skluz. Ať už je ale vaším cílem cokoliv, nezapomínejte při tom na trénink síly. Ve finále je pro váš spokojenej život stejně nejdůležitější, aby ten dřív těžkej nákup byl najednou lehkej a sekání dříví na chalupě nebyla smrt, ale spíš zábava.