Stačí trénovat 2x týdně?

Jo. Jakože… jo, ale.

Stačí trénovat 2x týdně?

Pokud chcete trefit terč přímo do středu, tak na něj buď naházíte sto šipek, nebo budete jednou sakra dobře mířit. A pokud umíte sakra dobře mířit, můžete trénovat jenom dvakrát týdně. U nás v Kouli stavíme jak na precizním provedení cviků, tak na precizním programování tréninků. Řekneme vám jaké cviky, kolikrát, jak a s jakou vahou poskládat tak, aby byl stimul pro tělo přesně tak akorát silný. Chcete, aby si řeklo: “Ty vole, příště musíme víc”, ale ještě ne: “Přišla vojna, určitě je zima a nemoci, zavíráme krám, ať se dožijeme zítřka.”

“Příště víc” jde skloubit s trénováním dvakrát týdně. Když víte, co dělat. Dokonce to nemusíte vědět vy. Stačí, když to ví někdo jiný. Třeba někdo z nás. Ví to všichni z nás tady v Kouli.

Nízkou frekvenci doporučujeme našim novým studentům a všechny naše klasické začátečnické programy z ní vychází. Síla je dovednost. Naučit se zpevnit pod činkou, srovnat ramena ve shybu nebo správně dýchat při swingu chce prostě čas, a je skoro jedno, kdy ho do sebe investujete.

Aby sílily i svaly a ne jenom spojení hlavy a těla, musíte dělat těžký věci správně. Můžete lítat po fitku a jet už třicátou sérii bicepsových zdvihů s už osmým úchopem, sedmou variaci přítahů s činkami, sedmý set předkopávání na stroji a úklonů s kettlebellem... a to dělat dvě hodiny denně. A ono to bude fungovat. Asi. Právě házíte sto šipek na terč. Nebo si necháte poradit, jak se naskládat do shybu a jak správně zatáhnout mrtvý tah a sečteno podtrženo za dvě hodiny týdně máte hotovo.

A neplatí to jenom pro nováčky. Kdo se cvičením začíná, jistě ocení, že mu železo nesebere tolik času z týdenního rozpisu, ale čím těžší železo zvedáte, tím víc času vám bude trvat, než se z těch těžkých činek dáte do pucu.

Hrají roli geny? Jo. Míň, než na kolik by se dalo vymluvit a hlavně princip zůstává pořád stejný.

​​Je teda lepší trénovat víckrát, když dvakrát stačí? Je lepší trénovat kvalitně víckrát než dvakrát týdně. Je ale rozhodně MNOHEM lepší trénovat kvalitně jen dvakrát týdně, než se mordovat víckrát bez hlavy a paty.