Železné tělo jako z gumy

Dotknete se dlaněma země při předklonu s propnutými koleny? Když pořádně propnete loket či koleno, ohýbá se vám až do nezdravého, záporného úhlu? Udivujete ostatní svou schopností dotlačit palec ruky až k zápěstí? Pravděpodobně trpíte hypermobilitou! A trpíte? To je otázka.

Železné tělo jako z gumy

Ničeho se nemusíte děsit, hypermobilita totiž postihuje spoustu lidí, u holek je to dokonce 40 %. Většinou je spíš výhoda, že se bez potíží dokážete ohnout. Hypermobilitu využívají gymnasti, tanečníci, bruslaři a další. Nicméně může člověku taky pěkně zkomplikovat život. Přetížení šlach a vazů někdy pořádně bolí. Navíc díky zvýšený pravděpodobnosti zranění to už zas taková výhoda není. 

Jako jedna z mnoha děvčat mám s hypermobilitou taky bohatý zkušenosti. V dětství a dospívání jsem týhle schopnosti využívala ve své baletní kariéře :D, nicméně to má bohužel taky svoje následky. Od malička trpím různými potížemi, způsobenými volnými klouby a vazy, a až když jsem se o sebe začala víc starat, posílila a nedělám věci, který mi to zhoršujou, jsem víceméně v pohodě. Nejde o nic hroznýho a týká se to velkýho množství lidí, je dobrý o tom vědět a podle toho se taky chovat.

Co je to ta hypermobilita?

Hypermobilita znamená zvětšený rozsah kloubní pohyblivosti nad běžnou fyziologickou normu - a to pasivní i aktivní. Aktivní znamená, že se do toho rozsahu dostanete sami, pasivní zas že vám tam pomůže externí síla. Zvedněte koleno co nejvýš k hrudníku. To je aktivní. Chytněte si holeň a přitáhněte koleno výš. To je pasivní. Vsuvka: příliš velkej rozdíl mezi aktivním a pasivním rozsahem pohybu je typický prekurzor zranění. Hypermobilita se týká páteře a taky velkých kloubů, kdy klouby a určité segmenty páteře jsou volnější a mají tendenci být nestabilní. 

A jaký má příčiny?

Celková, neboli konstituční hypermobilita (ta, o který tady píšu), bývá zapříčiněna geneticky, případně zde velkou roli hrají hormony (např. ženy v těhotenství jí často trpí a následné propadlé klenby chodidel jsou toho následkem). Dál se můžete setkat s izolovanými hypermobilními úseky páteře, kdy může jít o kompenzaci jiného, naopak hypomobilního (teda ztuhlého) segmentu. Tam je pomoc poměrně jednoduchá a je potřeba rozhýbat ty části, které mají omezený rozsah. Dál může být hypermobilita zapříčiněna neurologickým onemocněním nebo může jít o nestabilitu, která vznikne po úrazu

Důsledky

To, že je kloub a vazy kolem něj volnější (ať už je příčinou kterákoli z výše zmíněných), způsobuje zvýšenou náchylnost k zablokování. Svaly okolo kloubu jsou povolené a proto zde vzniká tendence k nárazovému přetížení svalových úponů a zhoršuje se i udržování vzpřímené postury. Při náhlých změnách polohy tak může dojít ke zranění. Tak si například často už jednou podvrtnutý kotník stále znova a znova zraňujete.

Svaly kolem hypermobilních úseků musejí makat na 110 % už při běžném fungování, není proto divu, že pokud se vrhnete do nějaké sportovní aktivity, můžete se rychleji unavit.

Okolo hypermobilního segmentu vznikají ochranné blokády, které daný úsek kompenzují. Máte pocit, že jste ztuhlí a takové prokřupnutí zad je úlevou. Bohužel to danou blokádu uvolní jen na chvíli a rozhodně to není efektivní způsob řešení. Ideální je zajít si za dobrým fyzioterapeutem, který umí vše správně zastabilizovat.

Konečným důsledkem nestability kloubu/segmentu můžou být bolesti. A to nechcete.

Co s tím teda? 

Dokud nemáte žádné problémy s bolestí, není třeba nějak plašit, stačí se o sebe starat a vyhnout se špatným návykům. Co to znamená? 

Pokud je (nejen) hypermobilní člověk zkroucenej jako paragraf, má špatný pohybový stereotypy, věnuje se náročným a jednostranným sportům, může nastat problém. Chabý držení těla a dysbalance je potřeba řešit.

Správnou a vhodnou formou cvičení je potřeba posílit svaly kolem hypermobilních segmentů, aby byly co nejvíce stabilizovány na správném místě. Takže rada číslo jedna je: hýbejte se.

Před cvičením se vždy pořádně zahřejte a pod zátěží je potřeba udržet klouby propnuté, ale jenom do fyziologické polohy. To třeba znamená propnout, ale nezamykat loket při TGU nebo tlaku nad hlavou. Vylomenej loket pod 28 kilovou koulí je velký špatný.

Po cvičení se pak zase správně protáhněte. Ano, i hypermobilní lidi se mají protáhnout, jen je potřeba dělat to zdravě a udržet klouby v centrovaném postavení, tedy “v jamce”, tam, kde mají být.

Vyhněte se ale sportům, kde dochází k prudkým změnám polohy a směru pohybu, nešvihejte končetinama.

V Kouli učíme lidi “aktivovat antagonistu”, tedy sval, který vykonává pravý opak toho, co chcete dělat. Příklad: v kliku používáte triceps k propnutí loktů. Pokud máte hypermobilní lokty, soustřeďte se na to, aby byl aktivní i biceps. Při propnutí loktů si představujte, že chcete loketní jamku vytáhnout do podpaží.

Stejně to funguje pro kolena. V horní pozici dřepu (ať už kterýkoli varianty) tahejte podkolenní jamku pod zadek (zkracujte zadní stranu stehna), čímž aktivujete flexory kolene.

Věnujte pozornost zdravému spánku (vhodná tvrdost matrace, nespat na břiše…) a výběru obuvi (vyhněte se podpatkům). Pokud možno omezte statický stání a sezení (měňte polohy během pracovního dne, hýbejte se).

Vyvarujte se tepelných procedur - žádný pravidelný sauny a horký vany. Ráno ideálně studenou sprchu a třít celý tělo ručníkem (kromě toho, že je to příjemný, aktivuje to svaly a ty pak lépe podrží rozvolněný klouby tam, kde mají být). Taky si pohlídejte hyperextenzi (teda propnutí do zápornýho úhlu) u běžných aktivit - když se opíráte o stůl, neprolamujte lokty, když mačkáte čudlík na přechodu, neprolamujte kloub prstu… Bacha taky na alkohol, který uvolňuje svalové napětí, ještě víc v kombinaci s horkem - sklenka ve vířivce není pro vás… 

V běžném životě je důležité správné postavení těla při sezení, při stoji i při přenášení věcí. Správný držení těla i nácvik zdravého zvedání břemen je mj. taky cílem všech našich tréninků a celého způsobu cvičení v našich tělocvičnách i v našem online koučinku. Například naše oblíbené lezení po 4 je pro stabilizaci hypermobilních kloubů a segmentů úplně ideální.